Budżet uczniowski daje możliwość rozwijania zarządzania finansami oraz wzmacnia odpowiedzialność społeczną. Budżet uczniowski może być wykorzystywany do finansowania różnych inicjatyw społecznych, kulturalnych czy edukacyjnych w szkole. Daje to uczniom możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły poprzez organizację wydarzeń czy projektów. Uczestnictwo w procesie decyzyjnym dotyczącym budżetu może zwiększyć zaangażowanie uczniów w życie szkoły. Czują się oni bardziej zaangażowani, gdy mają wpływ na to, jakie projekty są finansowane. To może być ważne doświadczenie w kontekście kształtowania świadomego społeczeństwa. Warto jednak pamiętać, że skuteczność budżetu uczniowskiego zależy od skrupulatnego planowania, przejrzystości procesów decyzyjnych oraz zaangażowania społeczności szkolnej.
Harmonogram budżetu uczniowskiego
- Akcja informacyjno-promocyjna BU wśród społeczności szkolnej od 11 do 22 grudnia br.
- Zgłaszanie projektów od 2 do 19 stycznia 2024.
- Weryfikacja projektów i ogłoszenie listy projektów dopuszczonych do głosowania do 26 stycznia 2024.
- Kampania informacyjno-promocyjna zespołów projektowych od 29 stycznia do 23 lutego 2024.
- Głosowanie przez upoważnione osoby do 27 do 28 lutego 2024.
- Ogłoszenie listy rankingowej do 1 marca 2024.
- Realizacja projektów od 4 marca do 21 czerwca 2024.
Zgłaszanie projektów
Miło nam poinformować, że rozpoczynamy akcję Zgłoś projekt do budżetu uczniowskiego.
Realizacja własnych projektów i pomysłów w ramach szkolnego budżetu obywatelskiego może mieć przełożenie na wzrost zaufania dzieci i młodzieży zarówno do szkoły jako instytucji, jak i do dorosłych.
Celem Budżetu Uczniowskiego jest zaangażowanie uczniów do aktywnego współtworzenia życia szkoły, podejmowania inicjatyw na rzecz społeczności szkolnej, nabywanie umiejętności prezentacji i pozyskiwania środków na realizację swoich Projektów.
Projekty zgłaszane do Budżetu Uczniowskiego to każda inicjatywa uczniowska, która przyczynia się do rozwoju szkoły, a w szczególności: poprawienia jakości życia, funkcjonowania i nauki w szkole czy organizacja wydarzeń o charakterze kulturalnym, edukacyjnym lub sportowym.
Budżet Uczniowski może być przeznaczony wyłącznie na zadania, które docelowo realizowane będą na terenie szkoły.
Proponowany Projekt musi być skierowany do możliwie dużej liczby odbiorców. Projekt musi być zgodny z zasadami działania szkoły, jej misją, prawem oświatowym oraz statutem szkoły.
Zgłoszenie projektu odbywa się na przygotowanym formularzu do 19 stycznia br. Wniosek należy dostarczyć do sekretariatu szkolnego.
Ocena merytoryczna i formalna projektów zostanie przeprowadzona przez Komisję w skład której wejdą: przedstawiciele uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcji. Projekty zgodne z wymaganiami merytorycznymi i formalnymi przejdą do następnego etapu wyborów i będzie można promować je wśród społeczności szkolnej.
Liczymy na aktywne uczestnictwo w projekcie. Razem możemy więcej!