Uczymy języka kaszubskiego!

Język regionalny kaszubski w naszej szkole jest przedmiotem dla osób chętnych, ale traktowany na równych zasadach z innymi.
Przedmiot ten obejmuje naukę języka, poznawanie regionu, przyrody, historii, tradycji, zwyczajów i kultury Kaszub, dzięki czemu dzieci rozwijają postawę ciekawości, otwartości i poszanowania kultury, wzbogacają wiedzę o człowieku, życiu i świecie w oparciu o kontakty z otaczającą rzeczywistością oraz rozwijają i doskonalą umiejętności rozumienia, mówienia i czytania tekstów w języku regionalnym.
Naukę języka kaszubskiego może rozpocząć każdy uczeń (nie musi posiadać korzeni kaszubskich), którego rodzic złoży odpowiedni wniosek. Wniosek złożony raz obowiązuje przez cały okres nauki dziecka w szkole podstawowej. Deklaracja zobowiązuje do uczestnictwa w zajęciach języka regionalnego kaszubskiego przez cały rok szkolny. Język regionalny kaszubski po podpisaniu deklaracji staje się obowiązkowy.
Zajęcia realizowane są w wymiarze 3 godzin tygodniowo, w salach lekcyjnych. W ramach zajęć realizowane są warsztaty, spotkania z regionalistami oraz wycieczki edukacyjne, które odbywają się także w soboty, co czyni proces dydaktyczny atrakcyjniejszym.
Zachęcamy rodziców uczniów zainteresowanych kulturą, historią i językiem swojej małej ojczyzny do złożenia wniosku (pobierz wniosek). Wniosek należy złożyć do 31 lipca 2025 roku.
Rodzice uczniów, którzy już uczęszczali na zajęcia, mogą złożyć oświadczenie o rezygnacji z nauki języka regionalnego i nauki własnej historii i kultury. Oświadczenie składa się dyrektorowi szkoły nie później niż do dnia 31 lipca br. Oświadczenie składa się w postaci papierowej (pobierz oświadczenie). Rezygnacja złożona po 31 lipca będzie możliwa dopiero w następnym roku szkolnym 2026/2027.
Zapraszamy i życzymy naszym uczniom miłej nauki i twórczego odkrywania Kaszub!
Do ùzdrzeniô!

Wycieczki i warsztaty zaplanowane na rok szkolny 2025/2026 w ramach nauki języka kaszubskiego w Pozytywnej Szkole Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku
Listopad 2025
Warsztaty kaszubskie – Gęsina na św. Marcina (przygotowywanie zupy z brukwi, malowanie gęsi, poznanie zwyczajów związanych ze świętem św. Marcina na Kaszubach)
Grudzień 2025
Warsztaty kaszubskie – robimy szopkę (Tworzenie szopek bożonarodzeniowej z akcentami kaszubskimi)
Styczeń 2026
Warsztaty kaszubskie – pamiętamy o naszych dziadkach (Robienie prezentów z akcentami kaszubskimi, z okazji dnia Babci i Dziadka)
Marzec 2026
Warsztaty kaszubskie – Palmy Wielkanocne (poznanie zwyczajów i tradycji związanymi z Jastrani na Kaszubach, tworzenie tradycyjnej palmy Wielkanocnej)
Kwiecień 2026
Muzeum Ziemi Bytowskiej (Odwiedzimy muzeum zachodniokaszubskie w Bytowie, Zapoznanie z książką kaszubską – Bycio Herbu Kasztan)
Maj 2026
Warsztaty kaszubskie – Prezenty dla Mam (malowanie szklanych wazonów, haftowanie serwetek)