Rozmowa o szkole

Powracamy do cyklu „Ciekawe rozmowy o szkole”. Zachęcamy do przeczytania kolejnego wywiadu z Panem Dyrektorem Sebastianem Krawczykiem.

Od ostatniego wywiadu minęły już prawie dwa miesiące. Panie Dyrektorze, co wydarzyło się w naszej szkole w tym czasie?

– Wydarzyło się całkiem sporo. Pozytywna Szkoła Podstawowa angażuje się w różne inicjatywy. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców. Odbyło się pasowanie pierwszoklasistów oraz apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Staramy się pamiętać o ważnych datach i celebrować szkolne inicjatywy. Wiążą się one z tradycją, którą chcemy przekazywać naszym uczniom. Do tej pory pandemia uniemożliwiała albo utrudniała organizację takich wydarzeń. W tym roku szkolnym udało się wrócić do szkolnej tradycji.

– Czy szkoła wychodzi naprzeciw potrzebom środowiska lokalnego? Czy coś się dzieje w tym obszarze?

– Tak, uczniowie angażują się w liczne działania na rzecz drugiego człowieka. Jako szkoła włączyliśmy się w różne akcje. Warto podkreślić, że kontynuujemy różne działania podejmowane w latach ubiegłych. Działa u nas Szkolne Koło Wolontariatu. W październiku zainaugurowana została akcja Pola Nadziei – wolontariusze z Pozytywnej Szkoły Podstawowej po raz kolejny zasadzili żonkile przed szkołą. Celem tej akcji jest szerzenie idei ruchu hospicyjnego i wsparcie działalności Hospicjum Domowego. Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu odwiedzili także seniorów z pobliskiego Domu Seniora Kalina. W szkole odbyła się zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy, które przydadzą się najdłużej leżącym pacjentom Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii. Uczniowie z naszej szkoły wzięli również udział w V Biegu Charytatywnym „Północny Pomaga”. Aktywność była ogromna! Nasi uczniowie pokazali, że zawsze można na nich liczyć. Celem tej akcji było wsparcie budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku. W szkole działa również Szkolny Klub Mediatora. Mediacje rówieśnicze to coraz bardziej popularna metoda rozwiązywania konfliktów w szkole. Staramy się uczyć naszą młodzież, jak poruszać się w tym trudnym dla nich świecie pełnym konfliktów i sprzeczności.

Prężnie działa strona internetowa. Niemal codziennie pojawiają się nowe posty i informacje. We wrześniu i październiku odbyły się pierwsze konkursy. Czy według Pana Dyrektora warto brać w nich udział?

– Zdecydowanie tak. Udział w konkursach jest bardzo ważnym aspektem. Stwarzają one możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, wiedzy oraz pozwalają przeżyć ciekawą przygodę. Dają szansę na zdobycie doświadczenia. Od początku roku szkolnego odbyło się wiele konkursów, zarówno szkolnych jak i kuratoryjnych. Z konkursów szkolnych warto wspomnieć o konkursie w związku z obchodzonym Dniem Świadomości Dysleksji, o konkursie związanym z Międzynarodowym Dniem Języków Obcych czy Międzynarodowym Dniem Języka Hiszpańskiego. W obchody Międzynarodowego Dnia Języków Obcych włączyła się cała społeczność szkolna. Powstały niesamowite stoiska prezentujące kulturę i tradycję różnych narodów. Takie działania z pewnością integrują nas wszystkich i stają się ciekawym doświadczeniem. Odbył się także konkurs fotograficzny „Jesień” oraz konkurs poświęcony zawodom rzemieślniczym pod nazwą „Jakie znasz zawody?”. Odbyły się Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych z różnych przedmiotów. Uczniowie z Pozytywnej Szkoły Podstawowej wzięli udział w Pomorskiej Lidze Zadaniowej „Zdolni z Pomorza” w różnych kategoriach. Zapowiedziane zostały kolejne konkursy: Wojewódzki Konkurs „Lingwistyczna jesień z poezją”, Wojewódzki Konkurs Geograficzny „Świat w lapboooku”, Olimpiada z Języka Angielskiego dla Juniorów. Szeroki wachlarz różnych konkursów sprawia, że każdy uczeń może znaleźć coś dla siebie i sprawdzić się w takiej właśnie formie.

Czy oprócz konkursów działo się coś jeszcze, na co warto zwrócić uwagę?

– Wymienię krótko: odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie wzięli udział w akcji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Odbywały się jesienne warsztaty w pozytywnym ogrodzie edukacyjnym a także zebraliśmy pierwsze plony. Uczniowie po raz kolejny uczestniczyli w cyklicznej akcji Sprzątania Świata. Szkoła przystąpiła do projektu Centrum Mistrzostwa Informacyjnego, którego partnerem jest Politechnika Łódzka. Odbył się Dzień Świadomości Dysleksji a także dzień otwarty pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Ponadto zaproszony fotograf wykonał zdjęcia klasowe wszystkich oddziałów, które bezpłatnie można pobrać ze strony szkoły.

O tych wszystkich inicjatywach możemy przeczytać na stronie szkoły. Wspomniał Pan o wyborach do Samorządu Uczniowskiego. Jaka idea, według Pana Dyrektora, przyświeca takim wyborom?

– Wybory do Samorządu Uczniowskiego to bardzo ważne wydarzenie. Dzięki jego istnieniu, uczniowie mogą mieć realny wpływ na funkcjonowanie i życie szkolne. Oprócz tego, prawidłowo prowadzony Samorząd Uczniowski może pokazać uczniom w praktyce, jak działa demokracja i samorządność oraz nauczyć ich podstaw zarządzania, dyplomacji czy umiejętności negocjacyjnych. Budzi świadomość społeczeństwa obywatelskiego wśród uczniów. Obecność Samorządu Uczniowskiego jest bardzo ważnym elementem wpisanym w świadomość naszej społeczności szkolnej. Z perspektywy zwykłego ucznia szkoły, Samorząd Uczniowski posiada wpływ na jego życie codzienne. W końcu uczniowie spędzają w szkole znaczną część swojego młodzieńczego życia. Młodzi poznają i zdają tu też pierwsze praktyczne lekcje z demokracji – wybierają swoich przedstawicieli, podejmują decyzje, a następnie ponoszą ich konsekwencje. To wszystko wpływa na to, że po prostu uczą się świadomego uczestnictwa w życiu społecznym.

– Czy szykują się jakieś nowości? Czy coś może nas w najbliższym czasie zaskoczyć?

Z pewnością uczniowie zauważyli, że pewne nowości pojawiły się w ostatnim czasie w pracowni technicznej i artystycznej. Trwają pewne prace adaptacyjne. Nie chciałbym teraz zdradzać szczegółów. Poczekajmy cierpliwie. Czasami warto zostać pozytywnie zaskoczonym. Dziękuję za rozmowę.

– Czekamy zatem na rozwój wydarzeń i życzymy powodzenia!