Kaszubska wycieczka do Szymbarku – śladami Kaszubskiej historii.

W ostatnią sobotę uczniowie uczący się w Pozytywnej Szkole języka regionalnego kaszubskiego wybrali się wraz z nauczycielkami na wycieczkę do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Przywitała ich Statua Świętowida, która przedstawia odwrócone drzewo, jako symbol niezwykle ważnej roli, jaką w życiu człowieka spełnia ten budulec. Widoczne na niej są również, zwrócone w cztery strony świata, postacie. Odzwierciedlają cztery główne cechy Kaszubów: religijność, pracowitość, upór i konsekwencję oraz patriotyzm. Później podzieleni na grupy udali się z przewodnikami zwiedzać teren CEPR-u. Zobaczyli m.in najdłuższą deskę, największy fortepian, Dom Sybiraka, Dom Trapera Kaszubskiego, pomnik niedźwiedzia Wojtka. Poznali losy Sybiraków, ich drogę z Kaszub na Syberię, do Kanady i Turcji. Weszli do repliki bunkra, poznali losy Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Weszli również do domu do góry nogami oraz do kościoła św. Rafała. W kościele znajduje się wiele drewnianych i kamiennych elementów pamiętających ważne wydarzenia w polskiej historii. Wewnątrz można zobaczyć belki z ogrodzeń łagru sowieckiego, belkę z Częstochowy pamiętającą potop szwedzki, elementy pierwszego mola sopockiego, kamień z fundamentów siedziby Mieszka I, kamień z pierwszej archikatedry na Wawelu. Na koniec zanurzyli się w świat bajek, tych kaszubskich i tych znanych na całym świecie.
Podróż do celu, jak i powrotna minęła uczniom na słuchaniu legend kaszubskich związanych z miejscami, które mijali opowiadanych przez Panią Karolinę, na odszukiwaniu nazw kaszubskich miejscowości oraz na rozmowie na temat krajobrazu.
Krótka relacja fotograficzna poniżej.
Karolina Sawicka – Błażejewska – nauczycielka kaszubskiego wraz z towarzyszącymi nauczycielkami, Panią Ewą, Alesią i Kateryną