Ogród edukacyjny
Pozytywny Ogród Edukacyjny to nowoczesne narzędzie edukacyjne a zarazem przyjazna przestrzeń służąca nauce i rekreacji uczniów i mieszkańców dzielnicy.
POE jest przestrzenią przeznaczoną dla dzieci i młodzieży, której głównym celem jest codzienne obcowanie najmłodszych użytkowników z naturą oraz przybliżenie podstawowych procesów przyrodniczych. Ogród został podzielony na kilka stref, a w każdej z nich znajdują się zróżnicowane gatunki roślin oraz elementy przestrzenne ukazujące kolejne aspekty życia w zgodzie z naturą oraz zasad ekologii.
Spacer po ogrodzie zaczyna się na tarasie wypoczynkowym, w który została wkomponowana róża wiatrów. Tu dzieciaki mogą poznać kierunki Świata, zasady działania kompasu, dowiedzieć się więcej o szerokościach geograficznych i niczym Krzysztof Kolumb ruszyć w podróż po ogrodzie w poszukiwaniu wiedzy.
Przemieszczając się główną ścieżką przechodzimy do strefy nadmorskiej ogrodu. To tu warto się zatrzymać aby bliżej poznać gatunki rodzime i charakterystyczne dla Pomorza. Następnym przystankiem jest zegar słoneczny. Po zapoznaniu się z kierunkami Świata warto zobaczyć wędrówkę Słońca po niebie. Jest to doskonała okazja żeby wspomnieć Mikołaja Kopernika i dowiedzieć się, jak to jest możliwe żeby jeden człowiek wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię!
Wracając na ziemię i spacerując dalej po ogrodzie napotykamy dwie kolejne strefy roślinne. Po jednej stronie, w najdalszej części ogrodu, rozciąga się strefa roślin przyjaznym ptakom. Znajdują się tu rośliny, których owoce stanowią przysmak dla ptaków oraz drzewa, na których ptaki mogą założyć swoje gniazda. Wysokie drzewa są ważnym elementem przestrzennym w mieście ponieważ zapewniają ptakom bezpieczny odpoczynek podczas migracji w trudnych warunkach miejskich. W ramach zajęć dzieci mogą obserwować ich codzienne życie.
Sąsiadem ptaków został jeż. Rozwój miast spowodował, że dzikie zwierzęta potraciły swoje przestrzenie bytowe i zaczęły poszukiwać swojego miejsca w sąsiedztwie człowieka. Dlatego jeż również doceni spokojniejszy charakter tej części ogrodu.
Po drugiej stronie ścieżki rozciąga się strefa roślin miododajnych, czyli przyjaznych owadom. Liczne gatunki roślin wabiące owady swoimi pięknymi, kolorowymi i pachnącymi kwiatami zajęły szeroki pas ogrodu oraz wzniesienie wyeksponowane w centralnej części trawnika rekreacyjnego. Główna rabata została przedzielona trzema przejściami, żeby dzieci mogły swobodnie przechodzić ze ścieżki na trawnik poznając gatunki roślin. W rabatach zostały zlokalizowane również domki dla owadów zapewniające im schronienie.
Kulminacyjnym punktem spaceru po ogrodzie jest strefa uprawna ogrodu. Została ona wyposażona w szklarnie ogrodową, osiem dużych skrzyń do uprawy warzyw, kompostownik oraz stół roboczy. Tutaj dzieci obserwują i biorą aktywny udział w całym procesie rozwoju roślin użytkowych od nasionka do gotowych do spożycia warzyw. Własnoręczna uprawa warzyw uczy odpowiedzialności i sumienności, które są po czasie nagradzane plonami ziemi. Stół roboczy ułatwia przygotowywanie sadzonek, które następnie znajdują swoje miejsce w szklarni lub w skrzyniach. W bezpośrednim sąsiedztwie na trawniku znajduje się mały sad, który ukazuje rozwój znanych nam owoców.
W dalszej części ogrodu dzieci rozwijają swoje talenty muzyczne na zewnętrznych dzwonkach. Ostatnim elementem na drodze spaceru są ścieżki sensoryczne. Na nich bosą stopą lub rączkami dzieci mogą poznawać naturalne tekstury występujące w lasach lub na plażach. Dopełnieniem całego ogrodu jest duży trawnik rekreacyjny. Jest on miejscem do gier i zabawach ale również odpoczynku użytkowników ogrodu.