Świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – wyniki konkursu literackiego

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich nasza szkoła zorganizowała konkurs na najlepsze opowiadanie i wiersz. W literackich zmaganiach wzięli udział uczniowie klas 1-7, a ich twórczość zachwyciła nas pomysłowością, emocjonalnością i kreatywnością!
Otrzymaliśmy ponad 30 prac, za które serdecznie dziękujemy.
Po wielu dyskusjach jury, w skład którego wchodziły bibliotekarki z biblioteki Kokoszki, wyłoniło zwycięzców w czterech kategoriach.
Wiersze – klasy I-III
🏆 1. miejsce – Abigail Konop, kl. 1a, zbiór wierszy – za humor, rytm i kreatywność. Jej wiersze pełne fantazji i dźwiękowych zabaw przyciągnęły uwagę jury.
🏅 2. miejsce – Filip Elendt, kl. 3e, “Wakacje” – za emocjonalny manifest, który pełen jest wyliczeń i wykrzyknień, oddających uczucia autora.
🎖 3. miejsce – Alicja Elendt, kl. 2g, “Wiosna” – za ładne zdrobnienia, rymy i synestezyjny obraz poetycki, które sprawiają, że wiersz jest wyjątkowo plastyczny.
Wiersze – klasy IV-VIII
🏆 1. miejsce – Alicja Portykus, kl. 5d, “Niewidzialna szata”- za odważną formę bez typowych rymów, filozoficzną treść oraz świetne pytania retoryczne i układ wersów.
🏅 2. miejsce – Leon Wrzask, kl. 5a i Kuba Wrzask, kl. 7a, “Szkoła, życie i piłka w grze” – za poetycką opowieść porównującą życie do gry w piłkę, pełną rytmicznych wyliczeń i rymów.
🎖 3. miejsce – Iga Hablützel, kl. 5b, “Wiosna” – za lapidarnie skonstruowany wiersz, który oddaje atmosferę wiosny poprzez barwny język i rymy.
Opowiadania – klasy I-III
🏆 1. miejsce – Marta Rojewska, kl. 3b, “Kraina Przytulanek” – za wciągający świat przedstawiony, mitologiczne stwory oraz świetnie skonstruowane dialogi.
🏅 2. miejsce – Alicja Elendt, kl. 2g, “Mopsik Detektyw” – za humorystyczną historię z dynamiczną akcją, intrygą i zwrotem akcji.
🎖 3. miejsce – Pola Hablützel, kl. 3e, “Skarb na strychu” – za przemyślaną, dobrze napisaną opowieść z pięknym przesłaniem o miłości i ciepłych uczuciach.
Opowiadania – klasy IV-VIII
🏆 1. miejsce – Karolina Gebert, kl. 5c, bez tytułu – za poruszającą historię o przygarnięciu porzuconego kotka; pięknie napisana i z ważnym przesłaniem.
🏅 2. miejsce – Edward Milewski (pseud.), Juleczka Czerwiec (pseud.), kl. 7, “Cmentarna historia naszej Matki” – za klimatyczną, fantastyczną opowieść z dobrze wykreowanym światem i nieoczekiwanym zwrotem akcji.
🎖 3. miejsce – Nelia Marszałkowska, kl. 5b, “Sen” – za intrygującą historię z otwartym zakończeniem i motywem snu, który budzi pytania czytelników.
Organizatorzy konkursu postanowili przyznać cztery nagrody specjalne dla:
Aleksandry Dzik i Korenelii Szydłowskiej, kl. 2d, “Przygody Lili i Tosi” za dynamiczną narrację, ciepło, przyjaźń i silne emocje.
Tymona Heleniaka, kl. 4d, “Epoka szczęścia” – za optymistyczny przekaz, dynamikę i akcję, silny morał, lekki i przyjemny styl narracji.
Natalii Kostrzewskiej, kl. 5c, “Sklep” – za poruszającą historię z głęboką i emocjonalną narracją, silny przekaz moralny i wzruszające zakończenie.
Edwarda Milewskiego (pseud.) i Juleczki Czerwiec (pseud.), kl. 7, “Cmentarna historia mojej Matki” – za bogatą symbolikę, silne emocje, złożoność fabuły, kreatywność i moralne dylematy. To opowiadanie ma potencjał na kolejne rozdziały!
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się w środę 30 kwietnia o 11:35 na długiej przerwie na szkolnej auli. Zapraszamy wszystkich uczestników konkursu oraz tych, którzy chcą wspólnie celebrować literacką twórczość naszych uczniów!
Dodatkowo, wszystkie przesłane prace zostaną umieszczone w książce „Antologia Pozytywnej Twórczości”, której premiera odbędzie się w poniedziałek 28 kwietnia. Dzięki temu każdy będzie mógł przeczytać i podziwiać literackie talenty naszej szkolnej społeczności.
Serdecznie dziękujemy bibliotekarkom z biblioteki Kokoszki, które oceniły prace uczestników i poświęciły czas na wybór najlepszych utworów!
Gratulacje dla wszystkich młodych twórców – niech Wasza kreatywność rozkwita! 📚✨